Evden Eve Nakliye Nasıl Yapılır?

2 Ekim 2020 0 Yazar: Köylüoğlu Nakliyat

Evden Eve Nakliye Nasıl Yapılır?
Hemen her gün taşınmaya karar veren müşterilerimiz ile görüşmeler yapmakta ve onlara evlerinin nasıl taşıyacağımızı ve ne tür sorunlarla karşı karşıya gelebileceklerini anlatmaktayız. Onların da taşınma sürecindeki fikirlerini de alarak sorunsuz hizmet vermek ilk amacımızdır. Müşterilerimize öncelikle firma seçiminin ne kadar önemli olduğunu anlatarak bir kaç önemli konuyu da onlara aktarıyoruz. Bu konular, anlaşılan firma ile öncelikle sözleşme imzalanmasının gerekliliği, taşınma sürecinin nasıl yönetileceği, yeni eve yerleşme paketlenen kolilerin yerleştirilmesidir.

Taşınma Sürecinde Planlama ve Karar Verme

Eşya taşınmasının nedenlerini öncelikle açıklamakta fayda vardır. İş değişikliği, ev sahibi anlaşamama, çocukların yetiştirilmesi amaçlı başka bir lokasyona gitmek istemek gibi nedenler ile insanlar bulundukları yerden başka yerlere taşınmak istemektedirler. Peki taşınma kararı aldıktan sonra neler yapılmalıdır?

Öncelikle soğukkanlı olunmalı ve bir planlama yapılmalıdır. İnternet üzerinden evden eve nakliyat firmaları incelenmeli ve bir liste oluşturulmalıdır. Taşınacak eşyaların listesi hazırlanmalı, çünkü gereksiz eşyalardan kurtulmak için taşınmak güzel bir fırsattır. Böyle durumlarda yenilenecek ya da ihtiyaç duyulmayan eşyalar bağışlanabilmekte, ikinci el eşya alanlara verilebilmektedir.

Biraz inceleme yapıldıktan sonra profesyonel bir firma seçimine geçilmektedir. Burada önemli olan paketlemenin nasıl yapılacağıdır. Şayet paketleme işleri taşınacak kişi tarafından mı, yoksa bu iş seçilen profesyonel firmaya mı bırakılacaktır. Bunun kararı önemlidir. Eğer paketlemeyi taşınacak kişi yapacak ise artık paket malzemelerinin toplanması ve paketlemeye yavaş yavaş başlanmalıdır.

Evden Eve Nakliye Nasıl Yapılır? Firma Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Evden eve nakliye işlerinde internet üzerinden bulabileceğiniz birçok firma bulunmaktadır.

Fakat bu firmaların güvenilirliği ve ev taşıma işlerini nasıl yaptığı çok önemli bir konudur.

  • Firmalar internet üzerinden incelenirken görsellerine çok dikkatlice bakmak gerekmektedir. Özellikle araç fotoğraflarının fotomontaj ya da paint ile boyalı olduğu görülebilmektedir Böyle firmalardan uzak durulması gerekmektedir.
  • Çevrenizdeki taşınan arkadaşlardan tavsiye alınması ve onların yaptığı hataların tekrarlanmaması gerekmektedir.
  • Firma unvanları (Limited, A.Ş gibi) çok önemlidir. Türkiye Ticaret Sicil gazetesinden sorgulanması önemlidir. Unvanları yanlış bildirilen firmalardan hizmet almamaya özen gösterilmelidir.
  • Firmanın K1 ve K3 belgelerinin olması gereklidir. Bu belgeler Türkiye Ticaret Sicil’den araştırılabilir. Bazı firmalar bu belgeleri kendileri doldurmakta ve internette yayınlamaktadırlar. Dikkat edilmesi bir konudur.
  • Taşınmayı düşündüğünüz şehirlerin firmalarının tercih edilmesi daha doğru bir tercihtir.
  • Şehir içi taşınmalarda seçimi bulunulan yere en yakın olan firmalar tercih edilmelidir. Bunun sebebi ise maliyetleri düşürebilmektir.
  • Firmaların internet adreslerindeki iletişim bilgilerinde yetkili kişi, adresi, sabit telefonları ve e-mail adreslerinin olmasına dikkat edilmesi önemlidir.
  • Seçtiğiniz firma ile ilgili bir şikayet olup olmadığını internet üzerinden sorgusunun yapılması işleminin mutlaka yapılması gerekmektedir.
  • Firmaların web sitelerinde müşteri yorumlarının olup olmadığına da dikkat edilmelidir.

Firmalar Taşınacak Oda Sayısı İle Neden İlgilenirler?

Firmalar için oda sayısı, taşınacak eşyanın ne kadar hacim kapladığı anlamında önemlidir. Ne kadar elemanla işe başlayacağı, ne kadar paketleme malzemesi gerekmekte ve nasıl bir kamyonla çalışılabileceği oda sayısı ile doğru orantılıdır.

Ev Taşırken Paketleme Yapılması

Nakliye firmaları genellikle sözleşmelerine eşya sahibinin paketlediği kolilerin sorumluluğunu almayacaklarına dair bir ifade yazmaktadırlar. Paketleme konusunda bu hususun iyi düşünülmesi gerekmektedir. Paketlemeyi taşınacak kişi yapacaksa beyaz eşya ve mobilyaları firmaya bırakmaktadır. Taşınma işlemi sırasında paketleme yapılırken, öncelikle ”beni aç” kolilerinin hazırlanması gerekmektedir.

Bu kolilere yeni taşınılacak mekanda öncelikle ihtiyaç duyulacak eşyalar paketlenmelidir. Bu durumda taşınıldığı anda bütün kolilerin açılması gerekliliği ortadan kalkmış olmaktadır. Kolilerin ağırlıkları da çok önemlidir. Koli ağırlıklarının 30 kilogramı geçmemesine özen gösterilmelidir.

Hazırlanacak kolilerin altlarını bantlayarak sağlamlaştırıp doldurma işlemini bundan sonra yapılması gerekmektedir.
Hazırlanan koliler odasında istiflenmeli tüm koliler bir odaya doldurulmamalıdır. Kolilerin üzerine içindeki eşyalar hakkında bilgiler yazılmalıdır. Kırılacak eşyalar özenli bir şekilde iki kat olarak paketlenmelidir.

Sözleşme Hazırlanması ve İmzalanması

Evden eve nakliyat firması ile taşınacak kişi arasında mutlaka bir sözleşme imzalanmalıdır. Genelde firmalarda matbu olarak bulunan sözleşmelerin iyice okunarak imza altına alınması gerekmektedir. Taşınacak kişi, herhangi bir özel durumu varsa bunu sözleşmeye ekletmelidir. Firmalar genellikle eşyaların taşınma sırasında verebileceği zararlar ile ilgili garanti vermemektedirler. Bu durumu göz önünde bulundurarak sözleşmeye maddeler eklemelidir. Sözleşmede taşımayı yapacak aracın kapalı kasa olması ile ilgili madde mutlaka olmalıdır. Şehirlerarası nakliye işlemlerinde teslim tarihi mutlaka belirtilmelidir.

Taşınma Süreci Nasıl Olmalıdır?

Evden Eve Nakliye Nasıl Yapılır? Firma eski evden yeni taşınılacak evde eşyanın başında durulması gerekmektedir. Firma ile sürecin birlikte yönetilmesi önemlidir. Çalışanların isteklerini değerlendirilmesi konusunda hassa olmakta fayda vardır. Tüm eşyaların araca yüklenmesi ile son kontrollerin yapılarak evden çıkılması gerekmektedir. Yeni evin adresine doğru yola çıkılır ve şoföre yol tarif edilir. Araç şoförünün telefonunun alınması önemlidir.
Paketlerin Açılması İşlemi Nasıl Olmalıdır?
Öncelikle ”beni aç” olarak hazırlanan kolilerin açılması söz konusu olmalıdır. Firmanın paketlediği kolilerin kontrol edilmesi firma yetkilisi gitmeden gerekmektedir. Tüm kolilerin açılması yorucu olacağından eşyaların yerleştirilmesi için 4-5 güne ihtiyaç olacaktır.
Bir odanın depo olarak kullanılması doğru bir seçenektir. Açılmamış koliler bu oda da depolanmalı ve böylece tüm odalar yerleştirildikten sonra dağınık sadece bir oda kalmaktadır. Bu durumda taşınma süreci daha hızlıca gelişebilmektedir.
Firma olarak, tüm bu açıklamalara uyarak çalışmaktayız. Güler yüzlü hizmet anlayışımız ve müşteri memnuniyeti ilkemizdir.